Andrej Plenković

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske i predsjednik Hrvatske demokratske zajednice
Zagreb | 13. 3. 2025.

Pozivamo na smirivanje tenzija u BiH i povratak dijalogu

Premijer Andrej Plenković poručio je da s obzirom na šire, složene geopolitičke okolnosti nikome, a pogotovo Hrvatskoj, ne odgovara destabilizacija BiH, i to u godini kad se obilježava 30. godišnjica Daytonsko-pariškog mirovnog sporazuma

Naš je cilj u prvom redu očuvati mir, stabilnost, teritorijalni integritet i sigurnost svih građana Bosne i Hercegovine, posebno Hrvata u Bosni i Hercegovini, te njihovu punu ravnopravnost, istaknuo je premijer Plenković.

Želimo, dodao je, da se fokus s tenzija prebaci na revitalizaciju aktivnosti na europskom putu Bosne i Hercegovine te posebno pozdravio sve što radi predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto u ispunjavanju kriterija koji trebaju dovesti do formalnog otvaranja pregovora. Postoje pravosudne procedure i postupci koji je moraju poštovati, kazao je premijer.

Izvijestio je da se jutros sastao s dopredsjednikom Republike Srpske iz reda hrvatskog naroda Davor Pranjić. Još jednom pozivamo na smirivanje tenzija, povratak dijalogu te osiguranje funkcionalnosti Bosne i Hercegovine, poručio je.

Dosad je 10 tisuća građana upisalo 446 milijuna eura u osmo izdanje trezorskih zapisa

Izvijestio je da je danas četvrti dan od novog, osmog izdanja trezorskih zapisa, ciljanog iznosa 600 milijuna eura. Dosad je više od 10 tisuća građana uplatilo 446 milijuna eura, naveo je.

Velik dio građana, kazao je premijer, reinvestirao je svoja dosadašnja ulaganja u trezorske zapise. Premijer je podsjetio da je do sada država izdala i tri državne obveznice za građane.

Na ovaj smo način dinamizirali tržište kapitala i omogućili građanima ulaganje u državne vrijednosnice te dobili poruku povjerenja u smjer ekonomske i fiskalne politike, poručio je premijer Plenković.

Pohvalio je i brojne projekte koji se provode u Požegi, a koje je jučer obišao u prigodi proslave dana toga grada, posebno istaknuvši Regionalni centar kompetentnosti Poljoprivredno prehrambene škole, vrijedan više od 10 milijuna eura, kao i područni dječji vrtić za 125 mališana, vrijedan više od 3 milijuna eura.

U posjetu Hrvatskoj danas boravi povjerenik Europske komisije Wopke Hoekstra, zadužen za klimu, nultu neto stopu emisija i čisti rast. Premijer Plenković s njime je razgovarao o važnosti zelene tranzicije u hrvatskom i europskom gospodarstvu, Planu za čistu industriju, kao i o nizu prilika za hrvatske gospodarstvenike.

Bilo je riječi i o ulaganjima u obnovljive izvore energije kao i o povezivanju svih klimatskih ciljeva s interesima industrije i gospodarstva.

Govorili su i o financiranju projekata koje Hrvatska kandidira prema Inovacijskom fondu Europske komisije.

U vodno gospodarstvo uloženo 4,4 milijarde eura

Uoči sjednice Vlade danas je dodijeljeno čak 19 ugovora vrijednih milijardu i 100 milijuna eura za projekte vodnog gospodarstva, odnosno za 17 aglomeracija i 2 obrane od poplava.

Premijer Plenković kazao je da je do sada u mandatima ove Vlade u vodno gospodarstvo uloženo 4 milijarde i 400 milijuna eura, s ciljem kvalitetnije javne odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda, zaštite od štetnog djelovanja, javnu vodoopskrbu i navodnjavanje.

Početkom tjedna održana je telefonska sjednica Vlade na kojoj su znatno snižene cijene goriva.

Hrvatska kao regionalno energetsko čvorište

Premijer je najavio da će se sutra održati važan događaj vezan za investicije u energetsku infrastrukturu.

Naime, kroz Instrument RePower EU Hrvatska širi kapacitete svojih plinovoda, a u Bosiljevu će se obilježiti završetak radova na plinovodu Zlobin-Bosiljevo te početak radova na dionici prema Lučkom.

Riječ je o završetku prve faze Plinacrovog projekta "Povećanje kapaciteta plinovoda", koji se financira u kontekstu Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.

Jačamo Hrvatsku kao regionalno energetsko čvorište, rekao je premijer i dodao da je posebno važno to što će ti plinovodi biti u mogućnosti u budućnosti transportirati i vodik kao energent koji će se sve više koristiti.

Nastavljamo tragati za svim osobama nestalim u Domovinskom ratu

Osvrnuo se i na aktivnosti provedene u procesu identifikacije žrtava nestalih ili smrtno stradalih u Domovinskom ratu.

Naime, početkom tjedna je u Vukovaru identificirano 12 osoba - 8 hrvatskih branitelja i 4 civilne žrtve. U tijeku je identifikacija još najmanje 10 osoba ekshumiranih iz masovne grobnice Petrovačka dola.

Nastavljamo tragati za 1.771 osobom - 1.383 nestale osobe i 388 smrtno stradalih osoba za koje nije poznato mjesto ukopa, kazao je premijer zahvalivši ministru Medvedu i svima koji u vrlo zahtjevnim uvjetima poduzimaju sve što je moguće kako bi došli do informacija o sudbini onih koji su nestali ili poginuli u Domovinskom ratu.

 

Radovan Dobronić dao je doprinos jačanju pravne sigurnosti

Na kraju je još jednom uputio sućut obitelji predsjednika Vrhovnog suda Radovana Dobronića, koji je preminuo prije nekoliko dana.

Istaknuo je da je gospodin Dobronić, kao predsjednik Vrhovnog suda, dao doprinos unaprjeđenju pravne sigurnosti, podršci pravima pojedinaca, promicanju pravde i jačanju neovisnosti sudstva.

Izmjene Zakona o tržištu toplinske energije važan su korak prema učinkovitijem i pravednijem sustavu grijanja

Vlada je Hrvatskom saboru uputila Prijedlog  zakona o izmjenama i dopunama Zakona o tržištu toplinske energije. Ovim izmjenama ostvarit će se značajne promjene koje će unaprijediti sektor grijanja u Hrvatskoj, osigurati veću zaštitu krajnjih korisnika i dodatno potaknuti energetsku tranziciju prema čišćim i održivim izvorima energije.

"Izmjenama i dopunama zakona donosimo novu eru u sektoru toplinarstva", rekao je ministar gospodarstva Ante Šušnjar.

Istaknuo je da će kućanstva u višestambenim zgradama imati ista prava kao i korisnici plinske infrastrukture, a za obitelji i stanare koji se suočavaju s visokim troškovima instalacija razdjelnika topline ukidaju se prekršajne kazne, što znači da neće snositi dodatne financijske troškove.

Mjerenje potrošnje postaje preciznije i transparentnije, omogućujući svim korisnicima da prate i optimiziraju svoje energetske troškove, rekao je Šušnjar.

Kazao je i da izmjene zakona donose i važnu promjenu za lokalnu zajednicu, jer omogućuju snažniju ulogu lokalne samouprave u planiranju energetski učinkovitih sustava, osobito u područjima koja imaju bogat geotermalni potencijal.

Zakon o tržištu toplinske energije na snazi je od 2013. godine, a novi prijedlog donosi suvremena rješenja koja prate potrebe građana, gospodarstva i okoliša. Predloženim izmjenama hrvatsko zakonodavstvo usklađuje se s europskim direktivama iz 2023. godine koje promiču energetsku učinkovitost i korištenje obnovljivih izvora energije. Time se ispunjavaju europske obveze, a Republika Hrvatska dodatno se pozicionira kao zemlja koja aktivno sudjeluje u izgradnji održive i klimatski neutralne budućnosti.

Sve navedene izmjene i dopune zakona predstavljaju iskorak prema modernijem, ravnopravnijem i održivijem sustavu toplinske energije u Hrvatskoj. One su izravni odgovor na potrebe građana, sve veće troškove energije i globalne izazove klimatskih promjena.

U Hrvatski sabor Vlada upućen je i Konačni prijedlog zakona o klimatskim promjenama i zaštiti ozonskog sloja (EU), kojim se u hrvatsko zakonodavstvo prenosi opsežni paket izmjena klimatsko-energetskog zakonodavstva "Spremni za 55" vezanih u smanjenje emisije stakleničkih plinova do 2030. godine.

Plan je u ovoj godini primiti 1332 osobe u Oružane snage

Usvojen je i Plan prijema osoblja za 2025. godinu, prema kojem se u Hrvatsku vojsku u ovoj godini planira primiti 1332 osobe, dok se za 252 osobe mijenja statusna kategorija.

"Najveći dio Plana odnosi se na prijam tisuću vojnika /mornara koji sklapaju ugovor o službi i imaju mogućnost nakon prvog ugovora u trajanju od dvije godine sklopiti ugovor o službi na neodređeno vrijeme", rekao je potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić.

Istaknuo je da kandidati kod prijave imaju mogućnost iskazati interes za mjesto službe čime im se omogućuje rad bliže mjestu stanovanja.

Nabavka sustava za tonsko snimanje sudskih rasprava

Ministru pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Vlada je dala suglasnost za sklapanje ugovora o nabavi sustava za tonsko snimanje i transkripciju sudskih rasprava za što je novac osiguran u državnom proračunu. Ugovor će biti sklopljen s tvrtkom KING ICT, a vrijedan je nešto manje od 17,5 milijuna eura s PDV-om.

Nabavit će se sustavi za tonsko snimanje sudskih rasprava, za snimanje s pripadajućom ICT infrastrukturom, za automatiziranu transkripciju tonskih snimaka sudskih rasprava, kao i centralno programsko rješenje za tonsko snimanje i transkripciju.

Ta je oprema u sudnicama nužna temeljem Zakona o kaznenom postupku i Zakona o parničnom postupku odnosno uvedene obveze tonskog snimanja sudskih rasprava i njihove transkripcije radi ubrzanja sudskih postupaka i omogućavanja što točnijeg bilježenja onoga što je rečeno na raspravi.

Za Sveučilište u Mostaru 10 milijuna eura

Hrvatska će, prema odluci Vlade, za Sveučilište u Mostaru izdvojiti deset milijuna eura. Dio od 1,1 milijun eura već osiguran unutar proračuna Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, a 8,9 milijuna eura će biti osigurano preraspodjelom u okviru ukupnih proračunskih rashoda. Novac će se doznačavati kvartalno u iznosima od 2,5 milijuna eura, za osiguranje financijske konsolidacije i stabilnosti Sveučilišta.

Vlada sufinancira troškove dočeka hrvatske rukometne reprezentacije

S nešto više od 76 tisuća eura sufinancirat će se troškovi organizacije dočeka hrvatske rukometne reprezentacije nakon osvojene srebrne medalje na Svjetskom prvenstvu kojeg je 3. veljače organizirao Hrvatski rukometni savez.

Novac će biti osiguran preraspodjelom unutar državnog proračuna na pozicijama Ministarstva turizma i sporta. Ukupne troškove organizacije događanja platio je Hrvatski rukometni savez, a Vlada i Grad Zagreb refundiraju ih svaki s 50 posto.

Festival inkluzije usmjeren na osnaživanje djece i njihovih obitelji u zajednici

Vlada je prihvatila pokroviteljstvo nad "Festivalom inkluzije", koji će se održati od 21. ožujka do 2. travnja 2025., u Zadru.

Festival je usmjeren na osnaživanje djece i njihovih obitelji u zajednici te stvaranje inkluzivnog društva, a sastoji se od niza radionica, umjetničkih i sportskih programa te stručnih predavanja i druženja.

Organizatori Festivala su: Odjel za zdravstvene studije Sveučilišta u Zadru, Dječji vrtić Latica, Osnovna škola Voštarnica Zadar, Centar za pružanje usluga u zajednici Mocire, Udruga za autizam Zadarske županije, Udruga za Down sindrom Zadarske županije i Udruga Cukrići Zadar.

Zrakoplovni dani u Velikoj Gorici pridonose promociji  hrvatskog zrakoplovstva

Prihvaćeno je i pokroviteljstvo nad održavanjem Zrakoplovnih dana u Velikoj Gorici – aeromitinga AIRVG2025., koji će se održati 10. svibnja 2025. na Međunarodnoj zračnoj luci dr. Franjo Tuđman.

Cilj ovoga događanja je promocija zrakoplovstva u Hrvatskoj te Velike Gorice kao "Grada zrakoplovstva" te modernizacija hrvatskog civilnog i vojnog zrakoplovstva i promidžbe poziva za vojne pilote, zrakoplovne tehničare te druga zanimanja u zračnom prometu.