Andrej Plenković

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske i predsjednik Hrvatske demokratske zajednice
Zagreb | 6. 6. 2017.

Snažan porast potpore Hrvatskoj demokratskoj zajednici u lipnju

Prema istraživanju CRO Demoskop za lipanj HDZ uživa potporu 34% građana (prema 30,8% iz svibnja), a premijer Andrej Plenković najpozitivniji je političar po izboru 16,3% ispitanika

Redovito mjesečno istraživanje agencije Promocija plus o društvenim i političkim preferencijama CRO Demoskop provedeno je u razdoblju između 1. i 3. lipnja, uoči drugog kruga lokalnih izbora.

Na ljestvici stranaka vrh pripada HDZ-u po izboru 34% građana (prema 30,8% iz svibnja), dok je SDP na drugom mjestu s 24,8% (prema 24,1% iz svibnja). Na trećem je mjestu MOST sa 7,2% potpore (u svibnju 10,3%), a slijedi Živi zid sa 6,1% te ostale stranke.

Na vrhu ljestvice pozitivnog doživljaja hrvatskih političara nalazi se premijer Andrej Plenković po izboru 16,3% građana. Drugo mjesto zauzima "nitko" (nijedan političar) s 15,8%, dok je na trećem mjestu predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović s 11,6%. I vrh ljestvice negativnog doživljaja hrvatskih političara drži premijer Plenković s izborom od 22,2%, a drugo mjesto dijele "svi političari" s izborom od 9,1%. Treće mjesto zauzima Tomislav Karamarkao sa 7,5%, a slijede Davor Bernardić s izborom od 7,4% te Božo Petrov sa 7,1%.

Smjer kretanja zemlje, kao svojevrstan pokazatelj društvenog optimizma, podupire 18,1% ispitanika, u odnosu na 16,6% iz svibnja, dok 73% ispitanika ne podupire smjer kretanja Hrvatske, a njih 8,9% nema stava o tome.

Razina potpore politici Vlade u osmom mjesecu mandata iznosi 35,1% (prema 35,5% iz iz svibnja), dok rad Vlade ne podupire 51,2% ispitanika (prema 51% iz svibnja), a njih 13,7% ne zna.

U izboru za najvažniju temu/događaj mjeseca slučaj Agrokor treći je mjesec zaredom zabilježio najveći izbor, koji sada iznosi 48,5% (prije mjesec dana 44,9%). Na drugom je mjestu kampanja za lokalne izbore i prvi krug izbora s 20%, dok je na trećem mjestu kriza vlasti s izborom od 16,5%. Svi su ostali događaji zabilježili izbor ispod 2%.

Teme