Potreban konsenzus svih političkih aktera o arbitraži sa Slovenijom
Gostujući u emisiji Ujutro Prvi na Hrvatskom radiju, potpredsjednik Odbora za vanjske poslove EP-a Andrej Plenković ocijenio je nedopustivima aktivnosti Slovenije u arbitražnom postupku te pozvao na konsenzus predsjednice Republike, Vlade, Hrvatskog sabora i svih političkih aktera
U emisiji voditeljice Marije Gerbec Njavro sudjelovali su i pomoćnica ministrice vanjskih i europskih poslova Andrea Metelko Zgombić, voditeljica katedre Međunarodnog prava mora na Pravnom fakultetu u Rijeci Vesna Crnić Grotić, te slovenski zastupnik u EP Ivo Vajgl.
Komentirajući transkripte i snimke razgovora člana Arbitražnog suda Sokoleca i slovenske zastupnice Drenik, Plenković je rekao da se radi o neprihvatljivom kršenju odredbi arbitražnog sporazuma i utjecaju na rad ostalih arbitara. Smatra da Hrvatska ima potpuno pravo dovesti u pitanje cijeli arbitražni postupak.
Istaknuo je da se ne slaže s neuobičajenom objavom tajništva Stalnog arbitražnog suda koje prihvaća ostavku suca Sokoleca i daje rok Sloveniji za imenovanje novog suca, bez ulaženja u sadržaj bitne povrede arbitražnog postupka. To je dovoljan razlog za osnovanu sumnju da Hrvatska kao stranka u postupku može zaštiti svoje interese, što joj omogućavaju opće norme međunarodnog ugovornog prava (Bečka konvencija o pravu međunarodnih ugovora).
Poručio je da HDZ traži sazivanje izvanredne sjednice Hrvatskog sabora, konzultacije predsjednice, vlade i svih političkih aktera oko donošenja konsenzualnog stava te obavještavanje Europske komisije, koja ima odgovornost jer je bila posrednik pri arbitražnom sporazumu.
Podsjetio je da je do arbitražnog sporazuma došlo kako bi Hrvatska 2009. mogla nastaviti pristupne pregovore, budući da je tada bilo blokirano 14 poglavlja. Ponovio je da europsko pravo nije supstitut za međunarodno pravo te je slovenska blokada bila uzrokovana argumentacijom koja nije imala veze s pravnom stečevinom EU. Okolnosti su danas drukčije i Hrvatska se kao članica EU i NATO-a može odlučnije postaviti.
Naglasio je da se zbog ozbiljne povrede arbitražnog sporazuma i izigranog povjerenja od strane Slovenije, Hrvatska može i treba povući iz ovakve arbitraže. Pritom se treba zauzeti za mirno rješavanje spora na neki od mogućih načina, bilo dogovorom, stalnom ili ad hoc arbitražom, a najbolje obraćanjem Međunarodnom sudu.
Hrvatska treba donijeti stratešku odluku kako riješiti ovo pitanje. Ključna je velika konsenzualna rasprava u Hrvatskom saboru, koji je ratificirao sporazum i dao mandat vladi da zastupa RH u arbitražnom postupku, zaključio je Plenković.