O Strategiji za Jadransko-jonsku regiju
Potpredsjednik Odbora za vanjske poslove Andrej Plenković sudjelovao je u razmjeni mišljenja o izvješću o Strategiji Europske unije za Jadransko-jonsku regiju
Zahvalivši se kolegici Šuici na kvalitetno pripremljenom mišljenju na izvješće kolege Jakovčića o Strategiji EU za Jadransko-jonsku regiju, Plenković je istaknuo kako razvoj Jadransko-jonske regije prati posljednjih petnaest godina. U tom kontekstu rekao je kako se ova regija inspirira kvalitetnim iskustvima makroregionalne strategije, prije svega za Baltik, a potom i za dunavsku regiju. Dodao je da je potrebno staviti akcent na jačanje upravljačkih kapaciteta, budući da su oni prilično fleksibilni.
U vanjskopolitičkom smislu Jadransko-jonska strategija ima refleksije i na politiku proširenja, rekao je Plenković i pritom dodao da to nije samo iz razloga što su uključene četiri članice, i četiri zemlje u različitim fazama procesa pristupanja, već i iz razloga što postoji i redovito izražena ambicija dviju zemalja koje su naslonjene na Jadransko-jonsku regiju, a nisu formalno dionici iste, a to su Kosovo i Makedonija. Naglasio je kako su to jedine dvije zemlje jugoistoka Europe koje nisu ni u dunavskoj ni jadransko-jonskoj strategiji, te dodao kako bi se barem u projektnom smislu trebalo naći određene oblike kako se one mogu nasloniti i sudjelovati. Ujedno, dodao je kako je dobro da je aktualni povjerenik za proširenje kolega Hahn, koji je radio na razvoju ove strategije, dok je bio povjerenik za regionalni razvoj, a čiji posao nastavlja kolegica Cretu - jer povezati njihov portfelj znači projektni uspjeh Jadransko-jonske strategije koja mora biti dio šireg mediteranskog angažmana EU.