Andrej Plenković

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske i predsjednik Hrvatske demokratske zajednice
New York | 24. 9. 2024.

Pakt za budućnost je okvir budućeg jačanja Ujedinjenih naroda

Predsjednik Vlade Andrej Plenković boravi u radnom posjetu Sjedinjenim Američkim Državama, gdje će sudjelovati u 79. zasjedanju Opće skupštine Ujedinjenih naroda

Premijer Plenković sudjelovao je u Summitu o budućnosti u New Yorku, a kako je izvijestio na platformi X, sastao se također s predsjednikom uprave ukrajinskog DTEK-a Maksimom Timchenkom, s kojim je razgovarao o energetskim projektima u Hrvatskoj i jačanju neovisnosti ukrajinskog energetskog sustava.

Tijekom boravka u New Yorku sastao se i s osnivačem i predsjednikom Eurasia Grupe Ianom Bremmerom. Raspravili su političku situaciju u SAD-u i važnost jačanja transatlantskog partnerstva. "Razgovarali su i o prioritetima u novom institucijskom ciklusu EU-a te europskom putu jugoistoka Europe", napisao je Plenković na platformi X.

U izjavi za medije, premijer Plenković se osvrnuo na dokument "Pakt za budućnost", koji su članice Ujedinjenih naroda usvojile u nedjelju, kazavši da je riječ o inicijativi glavnoga tajnika Ujedinjenih naroda Antonia Guterresa, koja je stara nekoliko godina, a za njegovu pripremu bile su zadužene Njemačka i Namibija.

Ideja je da dokument predstavi okvir budućeg jačanja Ujedinjenih naroda, ali i drugih organizacija koje su u njegovom sustavu, pojasnio je Plenković.

Premijer je dojma da "Pakt za budućnost" teži većoj prevenciji i anticipaciji kriza, a ne da Ujedinjeni narodi dolaze samo naklon što kriza eskalira, te se onda više bave samim sukobima ili postkonfliktnom pomirbom.

"Temelj ovoga su promijenjene sigurnosne okolnosti, te pitanja održivog razvoja, klimatskih promjena, tehnološkog napretka, jačanja uloge mladih u globalnom upravljanju i poštivanja međunarodnog prava", rekao je Plenković.

Hrvatska podržava Ukrajina koja želi pravedan mir

Izvijestio je da sutra počinje i zasjedanje Opće skupštine UN-a, a jedna od tema bit će i ruska agresija na Ukrajinu.

Upitan može li Ukrajina nešto konkretno očekivati nakon ovog tjedna u New Yorku, predsjednik Vlade je podsjetio da je prije desetak dana bio u posjetu Kijevu, gdje je razgovarao s predsjednikom Volodimirom Zelenskim, naglasivši da je to bio njegov treći posjet Ukrajini kao izraz solidarnosti i podrške Hrvatske toj zemlji.

Naglasio je da ukrajinski narod i vodstvo nevjerojatnim herojskim naporima odoljevaju sveobuhvatnoj i strašnoj ruskoj agresiji, koja je dovela do velikih žrtava te uništenja infrastrukture i civilnih objekata.

"Ukrajina želi mir, ali ne bilo kakav. Želi pravedan mir. A pravedan mir ne bi podrazumijevao odustanak od vlastitih teritorija. Kad bi se na to pristalo, to bio poziv svakom drugom jačem da nauštrb slabijeg uzima njegov teritorij, silom, agresijom, što bi bio kolaps cijelog međunarodnog sustava i globalnog upravljanja", poručio je Plenković.

Premijer se u New Yorku sastao i s glavnim tajnikom UN-a Antioniom Guterresom, s kojim je razgovarao o doprinosu Hrvatske Ujedinjenim narodima, mirovnim misijama i zaštiti ljudskih prava. Bilo je riječi i o situaciji u hrvatskom susjedstvu i kriznim žarištima u svijetu.

Svi koji smo danas ovdje pozivamo na smirivanje tenizija i mir na Bliskom istoku

Naglasio je i da je sukob na Bliskom istoku predmet svih razgovora u New Yorku. "Napad Hamasa na Izrael prouzročio je tako veliku eskalaciju, ne samo reakciju Izraela u Pojasu Gaze, koja je u brojim svojim aspektima bila i pretjerana s obzirom na broj žrtava, ali jednako tako i ove nove tenzije koje uključuju djelovanje protiv Hazbolaha na teritoriju Libanona i napetosti koje postoje s Iranom i Jemenom", kazao je Plenković.

Situacija je takva da nam prijeti ozbiljnija eskalacija i zato svi koji smo danas ovdje pozivamo na smirivanje tenizija i mir, poručio je Plenković. I zato mi se čini, naglasio je, da će trebati jedan puno veći i snažniji napor cijele međunarodne zajednice kako bi se preveniralo da se taj sukob još više ne proširi.