Andrej Plenković

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske i predsjednik Hrvatske demokratske zajednice
Zagreb | 18. 12. 2016.

Proračun je jasan signal gospodarstvu i boljem životnom standardu građana

U HTV-ovoj emisiji Nedjeljom u 2 premijer Plenković govorio je o proračunu za 2017, o simbolima totalitarnih sustava, o pregovorima Srbije s Europskom unijom, o situaciji u HDZ-u i drugim aktualnim temama

Pojašnjavajući ključne aspekte proračuna za 2017, Plenković je istaknuo da je proračun usvojen svega 55 dana nakon početka mandata nove Vlade te reflektira njene prioritete. "Proračun je kvalitetan i racionalan i uzima u obzir planirani gospodarski rast od 3,2 posto iduće godine. Daje jasne signale gospodarstvu, poduzetništvu, obrtništvu i demografskoj politici te osigurava povećanje sredstava za obranu i hrvatske branitelje", poručio je Plenković. Kazao je i da su vladajući analizirali sve amandmane, i one opozicije i pozicije te odlučili da je prijedlog proračuna cjelovit i iza njega stali.

Podsjetivši kako je od stupanja na dužnost kao premijer već posjetio 18 hrvatskih županija,  najavio je sutrašnji sastanak s predstavnicima Zajednice županija, gradova i općina s ciljem da se razgovara o političkim i razvojnim prioritetima jedinica lokalnih i područnih samoupravu u dijalogu sa središnjom razinom vlasti.

Govoreći o pravima osoba s invaliditetom, premijer Plenković rekao je da ministrica Nada Murganić i Vlada rade na izradi Strategije za osobe s invaliditetom 2016–2020. koja ide za poboljšanjem uvjeta života i većom financijskom pomoći osobama s invaliditetom te kvalitetnijem zakonodavnom uređenju njihovih prava. Dodao je kako je svoje mjesto u Hrvatskom saboru ustupio kolegici Ljubici Lukačić, što je jasna politička poruka prema osobama s invaliditetom i njihovoj boljoj zastupljenosti u Saboru.

Napomenuvši kako je oko 500 mladih liječnika otišlo iz Hrvatske tijekom prošle tri godine te ih se 20 posto već vratilo, Plenković je rekao kako je ministar Kujundžić riješio pitanje zapošljavanja stažista, a nastoji se riješiti i pitanje vezano za specijalizacije i vraćanje sredstava koja su uložena u plaće tih osoba.

Komentirajući pregovore Vlade i sindikata, Plenković je istaknuo kako je Vlada razgovorima sa sindikatima pristupila vrlo transparentno i otvoreno, s ciljem da vodi otvoren socijalni dijalog pun povjerenja. "Te razgovore koordinira ministar rada Tomislav Ćorić i ponudili smo im više nego što im je ponudila bilo koja druga vlada, a to što nisu zadovoljni ne znači da se razgovori ne nastavljaju. Spremni smo na razgovor i na kompromis i idemo korak po korak prema dogovoru", naveo je Plenković.

Odgovarajući na upit o postavljenjoj spomen-ploči u Jasenovcu, Plenković je utvrdio kako se ne radi o transparentu koji se pojavio ispred spomenika u Jasenovcu, već su ploču podignuli branitelji svojim suborcima, njima 11-orici, koji su poginuli za slobodu Hrvatske u Domovinskom ratu. S obzirom da u svom grbu imaju natpis „Za dom spremni“, pojasnio je kako je Vlada prvo provjerila je li to zakonito, dodavši kako tu temu treba maknuti iz sfere politikantstva te da taj pozdrav ima dvostruke konotacije. "U Jasenovcu taj pozdrav ima konotacije na ustaški režim i može vrijeđati obitelji žrtava. Žao mi je što je tako, ispričavam se onima koje natpis vrijeđa. Međutim, to je i ploča koja je postavljena poginulim hrvatskim braniteljima, istodobno osjećam solidarnost i za njih", poručio je Plenković.

Plenković je naglasio kako je upravo 2016. vodio izbornu kampanju HDZ-a na način da je skroz maknuo te teme koje su dominirale u hrvatskom društvu i stvarale tenzije i podjele.

"Zato ćemo te teme staviti na kolosijek pluralističke rasprave koju će voditi pravnici i političari. Formirat ćemo pluralističko povjerenstvo koje će se baviti ovim pitanjem, a osnovat će ga Vlada s ciljem da se upravo na taj način napravi ono što nije početkom devedesetih", najavio je Plenković i dodao kako će povjerenstvo predložiti mjere prema kojima će Vlada djelovati. Istaknuo je da ovo pitanje treba raspraviti na stručan, pluralistički i demokratski način te postići konsenzus i zatvoriti tu temu.

Komentirajući pregovore Srbije o pristupanju Europskoj uniji, Plenković je podsjetio kako je Hrvatska dala suglasnost prošli tjedan da se Srbiji otvori poglavlje 5, koje je jedna velika članica EU blokirala 6 mjeseci, pa nitko nije prigovarao. Rekao je da je za Hrvatsku sporno poglavlje koje se odnosi na kulturu i obrazovanje, budući da je Srbija preuzela neke obveze vezane za prava hrvatske manjine, koje nije realizirala. "To je vrlo lako rješivo. Srbija je znala za tu rezervu, trebamo to pitanje dedramatizirati", poručio je Plenković.

Govoreći o svom službenom posjetu Ukrajini, Plenković je naglasio kako nakon tog posjeta odnosi Hrvatske i Rusije nisu zaoštreni. Utvrdio je kako je Vlada na sjednici u Vukovaru osnovala radnu skupinu s ljudima koji su vodili mirnu reintegraciju hrvatskog Podunavlja, čija iskustva itekako mogu pomoći Ukrajini. "Svi traže modalitete da se osigura mir u Ukrajini, a mi im možemo pomoći u tome kako provesti decentralizaciju, izraditi zakon o oprostu i vratiti prognanike", smatra Plenković.

Plenković je istaknuo kako se bori za što jači HDZ, koji je u zadnjih pola godine pobijedio na izborima i formirao Vladu. "To je taj ton i smjer koji dajem HDZ-u, jer želim konsolidaciju HDZ-a čvrsto usidrenog na desnom centru, gdje ga je želio i dr. Franjo Tuđman", pojasnio je Plenković i dodao kako je njegova misija jačanje političkog mainstreama.